fotografie z International Festivalu Jazz Dance Open (Founded 2004 )

Taneční divadlo Heleny Machové

» Historie


fotografie Taneční divadlo Heleny Machové

Od založení První soukromé Taneční školy s americkou technikou Modern Dance Martha Graham v ČR ve Východočeském divadle v Pardubicích /dále jen Taneční škola/ uplynulo mnoho let /1.února 1991/. Taneční Divadlo Heleny Machové vzniklo z nejpracovitějších studentů o dva roky později z původního HM Dance Studia.  Ředitelkou, uměleckou vedoucí, choreografkou a pedagožkou je profesionální tanečnice Helena Machová. Bezmála dvacet let tančila na předních divadelních scénách u nás i v zahraničí. Vedle toho tři roky velice úzce spolupracovala a byla asistentkou velikána jazzu u nás, pana Franka Towena.  

Pozvání ke studiu do The School of The Toronto Dance Theatre bylo splněným snem. Po návratu zapisuje ke studiu 640 zájemců...Po měsíci tvrdé práce otevírá šest tanečních tříd pro 120 studentů ve Východočeském divadle v Pardubicích. Učí na Konzervatoři. Učí v Hořicích v Podkrkonoší na ZUŠ. Otevírá taneční třídu v Hradci Králové. Trénuje herce Východočeského divadla v Pardubicích a herce Klicperova divadla v Hradci Králové. Pořádá víkendové kurzy pro nejširší veřejnost. Vytváří choreografie pro činoherní divadla v ČR.


Taneční projekt My Home
foto Aleš Mádr

Vyučuje dvě taneční techniky. Jazz Dance a Modern Dance Martha Graham. Vychovala stovky žáků, kteří se později vydali svou taneční cestou. Studují na Konzervatoři, tančí v divadlech ČR, zakládají své skupiny... Taneční škola a Taneční divadlo Heleny Machové se vedle premiér a četných repríz zúčastňuje prestižních tanečních festivalů, soutěží. V roce 1999 vydává Taneční Divadlo Heleny Machové svou první knižní publikaci. Autorem fotografií /design/ je Aleš Mádr. V roce 2004 otevírá Helena Machová dveře všem tanečníkům, pedagogům, choreografům a nejrozmanitějším formám umění.Je zakladatelkou a ředitelkou European Festival Jazz Dance ve Východočeském divadle v Pardubicích. Protože svým obsahem a účinkujícími přesáhl festival 2004 Evropské parametry, mění název na The International Festival Jazz Dance Open /od roku 2005/.


Taneční projekt Počkaj, postoj
foto Aleš Mádr

Taneční svět, filosofie, taneční směr Heleny Machové je hledání. Snaha o co nejhlubší prožitek, sdílnost, vykreslení postav a světů v dějích a příbězích /taneční projekty/. Tanečník by měl promlouvat a spolutvořit pomocí Duše, srdce, rozumu, citu, inteligence, fantazie a představivosti... za použití obou tanečních technik.

„Nezáleží na věku tanečníka. Záleží na jeho osobních kvalitách.“Kontakt  •  Helena Machová  •  helena.machova@seznam.cz  •  tel.: +420 776 088 093
Adresa  •  Gagarinova 383, 530 09 Pardubice, Czech Republic


Copyright © 2009-2023, Helena Machová. Všechna práva vyhrazena.
webmaster: michael@stanovsky.eu